Najprestížnejšia kuchárska súťaž „kuchársky Oscar“, Bocuse d’Or, sa konala 24. novembra 2021 v Bratislave. Štyria kuchári bojovali o priazeň poroty dvomi jedlami. Po šesťhodinovom varení priniesli na tanieroch kulinárske skvosty
Národné kolo Bocuse d’Or, zorganizoval Slovenský zväz kuchárov a cukrárov. Súťaž je vo svete považovaná za kuchársku olympiádu či svetový kuchársky šampionát. Tradíciu kuchárskej súťaže Bocuse d’Or započal pred 34 rokmi v Lyone Paul Bocuse. Na dychberúcej show vo varení sa odvtedy stretávajú účastníci z viac ako šesťdesiatich krajín z piatich kontinentov. Bocuse d’Or je miestom, kde sa odhaľujú nové talenty, techniky varenia a zdieľajú sa kulinárske dedičstvá jednotlivých krajín.
Kuchýrsky Oscar nie pre každého
„Nie je to však súťaž pre každého šéfkuchára. Mal by byť vytrvalý, pedantný a najmä odolný stresu. A súťaži by mal podriadiť všetko – i čas a zamestnanie. Jeho zamestnaním sa stáva účasť na Bocuse d’Or”, tvrdí Jaroslav Žídek, prezident súťaže Bocuse d’Or na Slovensku. Tú, kvôli nesmiernej finančnej záťaži, znovu obnovili až po 11 rokoch.
Len samotné nevyhnutné náklady mimo “drobností” ako catering, či vybavenie pre kuchárov, sa pohybujú medzi 80-tisíc až 100-tisíc eur.
Maratón varenia a dve základné suroviny
Slovenské kolo začalo v priestoroch Refinery Gallery v skorých ranných hodinách prípravami tímov na varenie a následne sa začal zvádzať boj o kreatívne kombinácie chutí, vôní a vizuálov jedál. Medzi zúčastnenými šéfkuchármi a ich tímami bolo cítiť vášeň pre jedlo, doprevádzané excelentnými zručnosťami a výnimočnými surovinami.
Súťažiaci kuchári bojovali takmer šesť hodín. Vo svojich kuchyniach pripravovali dva jedlá – hlavné jedlo z jesetera a teľacieho mäsa, ktoré následne ochutnávala deväťčlenná profesionálna porota a trojčlenná laická porota. Ryby – jestery do súťaže dodal kvalitný dodávateľ biorybník zo Stupavy, mäso v požadovanej kvalite žiaľ bolo zo zahraničia.
Ambície uspieť
„Viem porovnať kuchárov, ktorý sa zúčastnili súťaže pred jednástimi rokmi a dnes. Dnes boli na oveľa lepšej úrovni, vedeli do čoho idú, poctivo trénovali a mali ambície uspieť,“ hovorí Jaroslav Žídek, prezident Bocuse d’Or Slovakia. „Dnes som mal úplné zimomriavky z toho, čo sa nám podarilo. Klobúk dolu pred fantastickou organizáciou, všetkými súťažiacimi, žiakmi, ktorí nás obsluhovali. Spolu to vytvorilo jedinečnú atmosféru, ktorou som si pripomenul našu účasť na európskom kole v Ženeve pred jedenástimi rokmi,“ so zápalom vysvetľuje Jaroslav Žídek.
„Nebol to len môj pocit, ale s porotcami sme sa zhodli, že to bola najväčšia gastronomická udalosť na Slovensku za posledné roky, len škoda, že to kvôli pandemickým opatreniam nemohla vidieť široká verejnosť,“ dopĺňa Židek. „Táto súťaž nie je len o prestíži, ale je hlavne príležitosťou povzniesť gastronómiu na Slovensku a to sa dnes podľa môjho názoru aj podarilo,“ dodáva Vojtech Artz, prezident Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov na Slovensku, ktorá organizačne zastrešila celú prípravu podujatia.
Víťazom Slovák z Viedne
Víťazom sa stal Peter Duranský, ktorý šéfuje reštaurácii Das Loft vo Viedni. Začínal v reštaurácii Le Mond v Bratislave, varil v Hoteli Albrecht a reštaurácii Camouflage. Vo Viedni otváral reštauráciu pre Medusa group. V roku 2010 sa zúčastnil prvého národného kola súťaže Bocuse d’Or v Bratislave, kde skončil na druhom mieste. Je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý získal michelinskú hviezdu práve v reštaurácii Das Loft. Súťažil spolu s asistentom Márkom Janákom.
Peter Duranský s Márkom Janákom získali cenu laickej poroty a cenu za najlepšiu misu. Cenu za najlepšieho asistenta získal Sebastián Tóth z Hotelovej akadémie v Košiciach.
Pocity víťaza
„Bol to neuveriteľný deň. Začínali sme skoro ráno, pred nami bolo náročné varenie naplánované do poslednej minúty. Zo začiatku to bol pre mňa veľký stres, ale časom som začal vnímať atmosféru, ktorá tam bola. Vypol som, začal som si užívať energiu miesta, podujatia a skvelej hudby“, jedným dychom začína opisovať atmosféru súťažného dňa víťaz Peter Duranský.
„Pri vyhlasovaní výsledkov som cítil obrovský pocit zadosťučinenia. V roku 2010 som skončil druhý a teraz som chcel vyhrať. Tvrdo som trénoval, pracoval na sebe a podarilo sa to. Ešte úplne nenachádzam správne slová, tie však prídu, ak sa trochu upokojím. Je to neuveriteľný pocit šťastia“.
Čaká nás európske kolo
Najlepší team z národného kola postupuje do európskeho kola súťaže. Z európskeho finále potom postúpi dvanásť krajín do svetového kola súťaže, kam sa každý druhý rok prebojuje dvadsaťštyri najlepších tímov z celého sveta. Svetové kolo sa každý druhý rok koná vo francúzskom Lyone. Slovensko sa kvalifikovalo na európske kolo a víťaz národného kola súťaže bude reprezentovať našu krajinu budúci rok na jar v Maďarsku.
Slovensko na svetovej gastromape
„Peter Duranský môže byť ten, kto nám otvorí dvere a svet si nás všimne,“ dodáva Jaroslav Žídek a znovu upriamuje pozornosť na obrovský dosah našej účasti na európskom kole kuchárskej súťaže Bocuse d’Or 2022 pre celú krajinu. Jaroslav Žídek a Vojtech Artz sa netaja ambíciami dostať sa čo najďalej, aj keď si na druhej strane obaja zhodne uvedomujú, že okrem šikovnosti a schopností kuchára, je to aj vec rozpočtu. O tom vedia svoje, keďže dlhých jedenásť rokov v organizácii súťaže nepokračovali. Ich cieľom teraz je organizovaním národného kola súťaže propagovať gastronómiu celej krajiny.
Organizátori veria, že sa im podarí získať podporu štátnych inštitúcií a ďalších partnerov. „Vyrazme do sveta a dostaňme Slovensko na jeho gastromapu“ dodávajú na záver.
Kto sa zúčastnil národného kola kuchárskej súťaže Bocuse d’Or Slovakia 2021 ?
Peter Duranský – šéfkuchár reštaurácie Das Loft vo Viedni. Začínal v reštaurácii Le Mond v Bratislave, varil v Hoteli Albrecht a reštaurácii Camouflage. Vo Viedni otváral reštauráciu pre Medusa group. V roku 2010 sa zúčastnil prvého národného kola súťaže Bocuse d’Or v Bratislave. Je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý získal michelinskú hviezdu práve v reštaurácii Das Loft.
Jozef Hromják – šéfkuchár reštaurácie Villa Sandy City Park Resort v Košiciach. Pôsobil ako šéfkuchár v reštaurácii Olive Tree v Double Tree by Hilton v Košiciach. Reprezentoval mesto Košice počas Týždňa slovenskej kultúry v Marseille 2013. Pôsobí ako kapitán národného tímu a reprezentoval Slovensko na podujatiach Villeroy et Boch Culinary World Cup 2014, 2018 a tiež na IKA Culinary Olympics 2016.
František Plavý – člen Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov. Pracuje ako majster odbornej výchovy na Hotelovej akadémii v Žiline. V roku 2018 sa jeho tím stal Majstrami Českej republiky v studenej kuchyni, zúčastnil sa svetovej súťaže v Erfurte a Stuttgarte, kde získal bronz a v Luxembursku striebornú medailu.
Andrej Syč – sous-chef v košickej reštaurácii Kaviareň Slávia. Svoju kuchársku kariéru začínal v reštaurácii hotela Grand Hotel Kempinski. Je členom Gourmet clubu, podieľal sa n a príprave deputačnej večer počas summitu OECD v Bratislave. Absolvoval stáž v reštaurácii Tian v Viedni.
ZDROJ: TREND
Viac článkov na našom blogu