Každé profesionálne stravovacie zariadenie by malo byť vybavené kuchynskými spotrebičmi, zariadením a príslušenstvom, ktoré uľahčí a zefektívni každodennú prácu kuchárov a pomocníkov v kuchyni. Samotné vybavenie však nie je všetko! Ďalším veľmi dôležitým prvkom je kuchárske oblečenie, ako sú čašnícke košele, barmanské vesty, kuchárske nohavice, kravaty, šatky, barmanské košele, kuchárske rukavice, topánky, tašky atď. Každý šéfkuchár vie, že práca v kuchyni nie je vždy jednoduchá a príjemná a každodenné varenie môže byť veľmi náročné. Profesionálne odevy pre gastronómiu účinne chránia pred zmenami teplôt a vlhkosťou a sú vyrobené z pružných a priedušných materiálov, ktoré umožňujú pokožke dýchať.

ZDROJ: GASTROMANIA

Kuchárske oblečenie musí byť bezpečné a funkčné, no zároveň odrážať eleganciu a štýl kuchyne

Náročné, horúce, tvrdé, ale zároveň elegantné s dôrazom na detail – také je kuchárske remeslo. A presne tomuto popisu musí zodpovedať aj kuchárske oblečenie, ktoré každého profi kuchára musí chrániť a zároveň reprezentovať. Rovnako ako pri iných druhoch oblečenia, aj kuchárske oblečenie podlieha módnym trendom, prezrádza veľa o osobnosti svojho nositeľa a hrdosti na jeho prácu. Ktoré kuchárske oblečenie nesmie v kuchárskej výbave chýbať a aké kritériá musí spĺňať?

1. Kuchársky rondon

Rondon, teda kuchársky vrchný odev, je druhou kožou svojho pána a zároveň to najzákladnejšie kuchárske oblečenie. Musí ho chrániť pred mnohými nástrahami kuchyne, ale aj schladiť pri rozpálených panviciach. 

Veľmi dôležitý je preto materiál. K najpopulárnejším patrí stále bavlna, hoci ju pre krčivosť a nutné žehlenie pomaly vytláčajú modernejšie materiály. Stále obľúbenejšie je mikrovlákno, ktoré je ľahké, vzdušné a netreba ho žehliť. Okrem toho môže byť vodeodolné a skvelou vychytávkou je aj sieťovina na chrbte, ktorá zaručí extra priedušnosť. K novinkám patrí eukalyptové vlákno tencel, ktoré príjemne chladí a poradí si aj s potom a zápachom.

Čo sa týka vizuálu, dnes už je skutočne obrovský výber farieb, strihov a spôsobov zapínania, z ktorých si vyberá buď samotný kuchár alebo kuchárka, prípadne reštaurácia, ktorá si zvolí svoju farebnosť a rondony – podobne ako rovnošaty – dopĺňa výšivkou s logom.

Kuchárske oblečenie

2. Kuchárske nohavice

Hoci mnohí kuchári by si najradšej do práce obliekli šortky, dobre vedia, že to nie je práve bezpečná alternatíva. Výrobcovia kuchárskych nohavíc preto dbajú na to, aby boli skutočne z pohodlného, vzdušného a savého materiálu. Na trhu sa už dajú nájsť rôzne povrchové úpravy, ktoré odpudzujú vodu a oleje.  Zvyčajne bývajú pohodlného, širšieho strihu s gumičkou v páse, aby dobre sadli na každú postavu. Mnoho kuchárov práve cez nohavice ukazuje svoj štýl a siaha po rôznych, často vtipných motívoch.

3. Kuchárska zástera

Môže byť vysoká až ku krku alebo aj nízka do pása, každopádne dotvára celkový outfit kuchárov a je pevnou súčasťou dizajnu živej kuchyne.  Kuchárska zástera patrí medzi veľmi dôležité kuchárske oblečenie. Zástera slúži ako obranný štít, väčšinou ide o najšpinavšiu časť oblečenia. Musí byť veľmi odolná a vyrobená tak, aby zvládla mnohonásobné pranie pri vysokých teplotách.  Často sa práve na nej vyníma vyšité logo reštaurácie či hotela, ale aj imidžové doplnky v podobe kožených praciek, vreciek rôznych veľkostí alebo cvokov. Celkový štýl môže doplniť napríklad aj spôsob uviazania zástery, aktuálnym hitom je viazanie vysokej zástery na chrbte do kríža.

4. Kuchárska čiapka

Z praktického hľadiska čiapka saje pot, aby sa kuchárovi z čela nedostával na tvár a zároveň drží vlasy, aby nespadli do polievky. Úplnou klasikou sú vysoké čiapky, ktoré majú svoju dlhoročnú tradíciu a používajú sa dodnes. Často sú zladené so zásterou a rondonom a dotvárajú celkový imidž kuchára. Na výber sú štýlové kuchárske baretky, šiltovky, šatky so zaväzovaním vzadu, ale aj nízke cool vent čiapky s odvetrávacou sieťkou. Na niektorých kuchároch ešte aj dnes nájdete tradičné kuchárske šatky okolo krku, ktoré s čiapkou ladia.

5. Kuchárska obuv

Kvalitná obuv musí byť alfou a omegou pre každého profíka v kuchyni. Keďže ide o pracovné prostredie plné nástrah – od mokrej podlahy cez horúce kvapky oleja až po padajúce náčinie, musia byť topánky kuchára v prvom rade bezpečné. Taktiež treba myslieť na to, aby sa v nich nohy nepotili a aby šetrili kosti a kĺby. Skrátka, mali by predlžovať pracovnú životnosť nielen sebe, ale aj svojmu majiteľovi :). Práve preto sa treba obzerať po profesionálnej certifikovanej obuvi, ktorá spĺňa tie najnáročnejšie (aj hygienikmi schválené) kritériá.

ZDROJ: Profikuchar

 

Hľadáte prácu kuchára ? Nezabudnite, že prácu v zahraničí si bez problémov môžete nájsť aj cez našu platformu Job4gastro 🙂 A to úplne bez poplatkov za sprostredkovanie.

job4gastro - jednoduchý spôsob ako si nájsť prácu v Rakúsku