Práca vo Švajčiarsku – čo o nej potrebujeme vedieť a ako ju získať ? Pracovný trh vo Švajčiarsku je vo všeobecnosti podobný tomu na Slovensku, ale má aj svoje špecifiká. Ponúkame vám niekoľko odporúčaní, ako si prácu vo Švajčiarsku hľadať.

Chystáte sa ísť pracovať do Švajčiarska? Tešiť sa môžete na množstvo benefitov, avšak najprv je potrebné nájsť si zamestnanie podľa vašich požiadaviek. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, na čo si dávať pozor a ktoré povinnosti splniť.

Pokiaľ si chcete prácu vo Švajčiarsku hľadať svojpomocne, vaším najlepším pomocníkom bude internet. Kým v minulosti sa veľkej obľube tešili pracovné ponuky v rôznych švajčiarskych denníkoch a magazínoch, dnes ich najčastejšie nájdete práve v online svete. Vydať sa môžete rozličnými cestami.

Tak ako je tomu všade vo svete, aj vo Švajčiarsku vaše šance závisia hlavne od toho, čo na trhu práce ponúkate. Jedná sa samozrejme o obsah vášho životopisu.

Vzdelanie, pracovné skúsenosti a úroveň schopností je „alfou a omegou“ vášho úspechu. Vo Švajčiarsku si najčastejšie nájdete prácu, kde sa vyžaduje nemecký jazyk, potom nasleduje francúzština, taliančina, ale uspieť sa dá aj s angličtinou. Asi najlepšiu pozíciu na trhu práce budú mať tí, ktorí disponujú kombináciou týchto jazykov.

Úroveň cudzieho jazyka v štandardnom prijímacom procese začína na stupni B1, ale samozrejme čím lepší jazyk, tým vyššie šance.

Výnimkou sú nekvalifikované pracovné pozície, ktoré sú ponúkané hlavne v oblasti poľnohospodárstva, čo sú zeleninové, ovocné a zvieracie farmy. Pre niekoho naozaj dobrá šanca ako začať vo Švajčiarsku pracovať, zlepšiť si jazykové schopnosti a postupne sa vypracovať napríklad na pozíciu, pre ktorú disponuje vzdelaním alebo pracovnými skúsenosťami zo Slovenska.

Najjednoduchší spôsob ako sa dostať na švajčiarsku farmu, je vyhľadať vo svojom okolí niekoho, kto už na farme pracuje. V tejto oblasti je pomerne vysoká fluktuácia pracovnej sily, čiže je pravdepodobné, že práve niekoho hľadajú, a tak vás niekto do Švajčiarska jednoducho môže dostať.

Práca vo Švajčiarsku na farme

Práca vo Švajčiarsku

Práca na farme je do veľkej miery sezónna, čo niekomu vyhovuje, ale pre niekoho je to zase prekážka. Celoročná pracovná náplň vás skôr bude čakať na zvieracej farme, či už ide o kone, ošípané, kravy alebo ovce.

Ak sa vo vašom okolí nenachádzajú ľudia pracujúci na farme vo Švajčiarsku, skúste sa poobzerať po agentúrach alebo priamo po farmách, ktoré môžete osloviť cez ich kontaktné údaje.

Švajčiarske farmy a pracovné ponuky v poľnohospodárstve si vyhľadáte priamo cez vyhľadávač alebo použijete špecializované webové stránky:

Ak sa pokúsite vyhľadať agentúru, ktorá vám prácu vo Švajčiarsku sprostredkuje, dávajte si pozor hlavne na jej referencie. Určite si nájdite čas na to, aby ste si agentúru poriadne preverili a myslite na to, že na Slovensku platný zákon o službách zamestnanosti zakazuje agentúre od zamestnanca pýtať za sprostredkovanie peniaze.

Sú prípady a nie je ich málo, že Slováci sa zo Švajčiarska vrátili späť pod Tatry s dlhmi. Buď sa stali obeťou podvodu alebo mali iné očakávania. Práca na farme je aj vo Švajčiarsku náročná, čiže sa pripravte na tvrdú prácu 6 dní v týždni a na ubytovanie, ktoré nemusí spĺňať vaše štandardy.

Najlepšie portály na hľadanie práce vo Švajčiarsku

Azda najľahším spôsobom, ako sa dostať k množstvu zaujímavých pracovných ponúk z každej oblasti, sú samozrejme pracovné portály. Vo Švajčiarsku sú to najmä tieto:

Na týchto portáloch nájdete tisícky ponúk z rozličných sektorov, pričom si ich viete jednoducho filtrovať podľa rôznych parametrov.

Tu však už prichádza na rad spomínaný životopis, ktorý určite musí obsahovať aj vašu fotografiu. Spolu so životopisom sa vo Švajčiarsku posiela žiadosť do zamestnania aj s motivačným listom a s referenciami od predchádzajúceho alebo aktuálneho zamestnávateľa.

Švajčiari sú naozaj detailisti, a preto si na týchto dokumentoch dajte extra záležať ako po obsahovej stránke, tak aj po dizajnovej. Ak ste si nie istý, nechajte si tieto dokumenty niekomu prekontrolovať, aby ste mali minimálne jeden iný názor.

Práca v sociálnej a zdravotnej starostlivosti

Učitelia, zdravotné sestry, lekári alebo opatrovateľky. Aj toto sú profesie, ktoré sú vo Švajčiarsku tie najžiadanejšie, a preto je veľká šanca, že sa nejaké pracovné miesto nájde aj pre vás.

Okrem všeobecných portálov, cez ktoré vyhľadávate pracovné príležitosti sú k dispozícii aj tie, ktoré sa zameriavajú iba na túto oblasť. Medzi tie najpreferovanejšie patria tieto:

Určite sa oplatí, keď si cez vyhľadávač nájdete konkrétne nemocnice a kliknete na podstránku, kde tieto subjekty ponúkajú pracovné miesta. Pre príklad uvádzame podstránku nemocnice Insel v Berne: www.inselgruppe.ch/de/jobs-und-karriere/offene-stellen

Takto sa oplatí sledovať aj kantonálne ponuky v školstve. Pre príklad uvádzame podstránku kantónu Bern: www.jobs.sites.be.ch

Práca na stavbách

Práca vo Švajčiarsku

Stavebný sektor je pre Slovákov hľadajúcich vo Švajčiarsku pracovnú príležitosť tiež zaujímavý. Od pomocníkov až po profesionálnych majstrov, od murárov, cez inštalatérov, podlahárov, zváračov a maliarov až po elektrikárov, všetky tieto profesie sú v krajine helvétskeho kríža žiadané.

Tu sa ponúka naozaj veľké množstvo pozícií, ktoré však väčšinou inzerujú agentúry. Ak sa však ako brigádnik zapíšete dobre, určite si vás zamestnávateľ nájde sám.

Práca v gastro sektore

Cestovný ruch je pre Švajčiarov naozaj typický. Množstvo hotelov a reštaurácií ponúka v tejto oblasti aj množstvo pracovných príležitostí.

Tento sektor v posledných dvoch rokoch postihla naozajstná katastrofa zapríčinená obmedzeniami proti šíreniu pandémie, čiže množstvo ľudí prišlo o prácu. Aktuálne sa však gastro vo Švajčiarsku dostáva do starých dobrých koľají, a to znamená nové príležitosti aj pre pracovnú silu.

Aj v gastre vám pomôže vyhľadávanie na internete, či už pôjde o konkrétne hotely alebo ponuky na portáloch pracovných príležitostí:

Pracovné ponuky cez sociálne siete

Zaujímavou alternatívou pracovných portálov môžu byť Facebook skupiny, v ktorých sa združujú záujemcovia o prácu vo Švajčiarsku. Nielenže sa prostredníctvom nich viete dostať k rôznym atraktívnym ponukám, ktoré inde nenájdete, ale naviac si môžete prečítať názory a skúsenosti iných ľudí, čo vám môže pomôcť pri konečnom rozhodnutí.

Takúto Facebook skupinu nájdete napríklad na facebook.com/groups/pracavosvajciarsku. Ak sa stanete členom takejto skupiny, denne vám budú ponúkané pracovné príležitosti alebo svoj dopyt pracovnej príležitosti môžete v tejto skupine uverejniť.

V neposlednom rade, ak máte jasno v tom, kde by ste chceli pracovať, vyskúšajte LinkedIn. Na tejto sociálnej sieti sa viete priamo prepojiť s manažérmi a HR pracovníkmi konkrétnych firiem. Na základe informácií vo vašom profile vám môžu chodiť zaujímavé ponuky práce, ktoré by ste inde nenašli.

LinkedIn je naviac niečo ako virtuálny životopis a Švajčiari ho dosť využívajú. Ak ho budete mať založený, na potenciálneho zamestnávateľa spravíte dobrý dojem.

Nezabúdajte na úradné preklady

Ešte pred tým, ako začnete naplno využívať internet pri hľadaní si práce, pripravte si úradné preklady dôležitých dokumentov. Životopis v nemčine je samozrejmosťou, avšak potrebovať budete aj úradne preložený diplom z vysokej školy, prípadne certifikáty preukazujúce vašu kvalifikáciu.

Praktický tip: Myslite na to, že potenciálny zamestnávateľ bude od vás diplomy a certifikáty určite požadovať. Preto je dobré mať ich vopred pripravené, aby ste ich následne nemuseli narýchlo zháňať.

Platové podmienky vo Švajčiarsku

Platové podmienky sa vo Švajčiarsku pri pracovných ponukách neuvádzajú. Táto téma je naozaj trochu „horúca“, takže je kľudne možné, že o vašom možnom plate vás budú informovať oveľa neskôr, ako by ste predpokladali.

Preto je určite užitočné, aby ste si nejaké mantinely dopredu zistili. Aj tu vám najviac pomôže internet. Tieto internetové stránky sa zaoberajú práve témou platových podmienok:

Povolenie na pobyt

Práca vo Švajčiarsku so sebou prináša aj povinnosť vybaviť si povolenie na pobyt. Existuje viacero povolení, ktoré sú časovo ohraničené:

  • Kurzaufenthaltsbewilligung (povolenie L) slúži v prípade krátkodobých pracovných pobytov a vydáva sa na 1 rok. Obľúbené je predovšetkým u brigádnikov a sezónnych pracovníkov.
  • Aufenthaltsbewilligung (povolenie B) je vydávané na dobu 5 rokov.
  • Niederlassungsbewilligung (povolenie C) sa vydáva na dobu neurčitú.

Povolenia sa štandardne vybavujú až po tom, ako máte uzatvorenú pracovnú zmluvu so zamestnávateľom. Niektorí zamestnávatelia toto povolenie vybavia za vás, ale niekedy je to jednoducho iba na vás. Vtedy je potrebné priniesť na obecný úrad, kde máte nahlásený pobyt, okrem iných náležitostí aj pracovnú zmluvu.

Práca vo Švajčiarsku

Uznanie vášho vzdelania zo Slovenska

Švajčiarsky pracovný trh si potrpí na diplomy, čiže ak nejakým papierom zo Slovenska disponujete, bude pre vás určite zaujímavé, keď si ho necháte vo Švajčiarsku uznať. Uznávaním diplomov zo zahraničia je poverený úrad EDK.

Na webovej stránke úradu www.edk.ch sa dozviete podmienky, po splnení ktorých vám bude uznaný zahraničný diplom. V niektorých prípadoch ide o porovnanie študijného obsahu ekvivalentnej školy vo Švajčiarsku a možné určenie dodatočných študijných oblastí, ktoré ešte budete musieť absolvovať.

Zhrnutie

Pred hľadaním práce vo Švajčiarsku si najprv pripravte úradne preložené diplomy či certifikáty a životopis, ktorý budete následne mierne modifikovať na základe konkrétnych pracovných miest. Následne použite internet na vyhľadanie ponúk, pošlite zamestnávateľovi požadované dokumenty a počkajte, kým sa vám ozve. Ak vás zavolá na pracovný pohovor a podarí sa vám získať dané miesto, príde na rad uzatvorenie pracovnej zmluvy a vybavenie administratívnych povinností spojených s pobytom. V budúcnosti odporúčame hľadať možnosť, ako si nechať uznať vzdelanie, ktoré ste si priniesli zo Slovenska.

ZDROJ: SLOVAK.CH

 

Viac článkov na našom blogu

PS: Nezabudnite, že sezónu (ale aj celoročnú) prácu v Rakúsku, ale aj v Nemecku a vo Švajčiarsku, vám vie vybaviť aj náš tím JOB4GASTRO 🙂