Prečo sezónna práca v Rakúsku ? V niektorých odvetviach, napríklad v gastronómii, je prevádzková náročnosť natoľko rozdielna, že celoročné zamestnanie nie je možné. Pre tieto prípady existuje sezónna práca, známa aj ako sezónne zamestnanie alebo pracovný pomer na dobu určitú. V článku sme pre vás stručne zhrnuli, čo potrebujete vedieť o sezónnych prácach.
Čo je to sezónna práca v Rakúsku ?
Sezónna práca je pracovný pomer na dobu určitú. Zamestnávatelia a zamestnanci sa dohodnú na pracovnom pomere na určitú dobu. Napríklad sezónni pracovníci sú väčšinou zamestnaní v letnej sezóne od 1. mája do 30. septembra. Dohodnutý pracovný pomer sa potom jednoducho skončí uplynutím dohodnutej doby. Výpoveď nie je potrebná.
Ak budete so súhlasom zamestnávateľa pokračovať v práci aj po skončení zmluvy na dobu určitú a predtým nedošlo k ďalšej dohode, váš pracovný pomer sa automaticky zmení na trvalý pracovný pomer. Časový limit pre vašu sezónnu prácu môže byť buď jasne definovaný, napríklad od 1. apríla do 31. októbra, alebo sa môže odvolávať na zatiaľ nejasný dátum ukončenia, napríklad sezónna práca sa končí prvým snežením.
Bez výpovede kvôli sezónnym prácam
Zamestnanec ani zamestnávateľ v podstate nemôže jednostranne skončiť pracovný pomer. Ak aj napriek tomu dá zamestnávateľ výpoveď, pracovný pomer sa skončí, zamestnancovi však môže vzniknúť nárok na náhradu mzdy, ktorá sa vzťahuje na čas do uplynutia lehoty.
To isté platí aj opačne, pretože zamestnanec je povinný zaplatiť náhradu aj pri predčasnom skončení sezónnej práce. Predčasné skončenie pracovného pomeru na základe vzájomnej dohody je však možné kedykoľvek.
Pracovnoprávne nároky na sezónne práce
Mnohé z nárokov podľa pracovného práva závisia od dĺžky služby. Ako sezónny pracovník si musíte uvedomiť, že každý sezónny pracovný pomer, aj keď je u toho istého zamestnávateľa, sa chápe ako nový pracovný pomer. Odpracované doby sa sčítavajú len vtedy, ak je to ustanovené v pracovnej zmluve, kolektívnej zmluve alebo v zákone.
Prvý mesiac zamestnania je bez odvodov pre zamestnávateľa. Ak sa však s tou istou spoločnosťou uzatvorí nový pracovný pomer do 12 mesiacov od skončenia prvého pracovného pomeru, okamžite to podlieha odvodom. Nárok na dni dovolenky, ako aj vianočné odmeny majú aj sezónni pracovníci. Presná pohľadávka sa vypočíta alikvotne.
Dôvody pre sezónne práce v Rakúsku
Či už v lete alebo v zime, gastronomické a hotelové podniky v Rakúsku ponúkajú veľké množstvo sezónnych pracovných miest. Tu je niekoľko dôvodov, prečo si vybrať sezónnu prácu v Rakúsku.
Zarábajte peniaze uprostred hôr a jazier
V luxusnejších turistických strediskách v Rakúsku sú možnosti zárobku pre sezónnych pracovníkov obzvlášť dobré. Tu si napríklad zamestnanci v službách môžu rýchlo zarobiť až 3 000 € v hrubom. Navyše je tu aj sprepitné, ktoré plat ešte vylepšuje. Vyučení kuchári majú tiež možnosť získať oveľa vyšší plat.
Športovci si prídu na svoje aj počas sezónnych prác
Uprostred rakúskych Álp a na plážach rakúskych jazier ste v Mekke pre akékoľvek zimné alebo letné športy. Ak sa tu rozhodnete pre sezónnu prácu, môžete naplno využiť svoj voľný čas a vyraziť na svahy a jazerá.
Spoznať nových ľudí
Väčšinu pracovných miest v cestovnom ruchu tvoria mladí ľudia. To vám dáva obrovskú výhodu oproti iným zamestnaniam, konkrétne možnosť rozšíriť si sieť a nadviazať nové kontakty. Navyše sa tu stretávajú hostia z celého sveta, takže si môžete vybudovať aj medzinárodnú sieť. Môžete si tiež vytvoriť meno vďaka pracovným miestam v cestovnom ruchu a možno si vytvoriť úplne nové kariérne príležitosti.
Pracujte tam, kde iní trávia prázdniny
Ak sa rozhodnete pre sezónnu prácu v Rakúsku, budete automaticky pracovať v najkrajších dovolenkových regiónoch krajiny a môžete si ich prednosti užívať naplno. Mnohé spoločnosti navyše ponúkajú svojim sezónnym zamestnancom ďalšie benefity a zľavy.
ZDROJ: Österreich JOBS
Viac článkov na našom blogu
PS: Nezabudnite, že sezónu (ale aj celoročnú) prácu v Rakúsku, ale aj v Nemecku a vo Švajčiarsku, vám vie vybaviť aj náš tím JOB4GASTRO 🙂